Omluvte prosím současné drobné nedostatky webu. Pracujeme na něm a vychytáváme mouchy.

Seriál Pivní styly - úvod

 bsg__pivoatak

  

"Můj milý deníčku, dneska jsem si dal pár pivek. Začal jsem jednim Weizen Eisbockem, pak jsem si dal Gingergeuze, Simco Single Hop Farm IPU a na závěr ještě Double NEIPU a Russian Imperial Stout. Rád bych si k tomu napsal víc, ale jsem rád, že jsem si to vůbec zapamatoval..."

Takhle by mohl znít nejeden zápisek v pivním deníčku. A není se čemu divit. Nekonečný svět piva znamená nepřebernou spoustu možností, co si vybrat ve svém oblíbeném baru, obchodu, nebo po jakém receptu sáhnout pro svou příští várku piva. Od klasických ležáků, přes hutné IPY až k výstřelkům, jako jsou ovocné kyseláče, každý typ piva obsahuje víc podkategorií, než je rekreační pivař schopen obsáhnout. Nabídka zavlažoven s řemeslnými pivovary se v poslední době utrhla ze řetězu. Některá označení tak vypadají, jako by si je někdo vymyslel po pár kouscích propagovaného moku. Stejným tempem se vyvýjí komplexnost chutí jendotlivých piv. Pro ty z Vás, kteří tápou (a rozhodně se není zač stydět), chceme tímto seriálem přinést trochu rozuzlení pivních zaklínadel.

 

kvasinkyfinal

Základní rozdíl mezi pivními styly vytváří druh kvasnic použitých při kvašení. Dle typu kvašení vznikne buď ležák nebo ejl (ale). Ejly se dělají svrchním kvašením za vyšších teplot (kolem 20°C), ležáky naopak kvasí spodně při nižších teplotách (kolem 12°C). Ležáky zpravidla kvasí déle a potřebují delší čas na zrání (ležení). Svrchní kvasnice mají vyšší toleranci na alkohol, proto jsou svrchně kvašená piva často silnější. Některá extra silná piva (Double IPA, Imperial Stout) dosahují obsahu alkoholu jako lehčí vína. Každé pivo je tedy v podstatě ležák nebo ejl a odtud se vyvýjí celá plejáda stylů a kategorií. Z ejlů jsou odvozená piva jako IPA, porter, stout, žitná piva, belgická piva a další. V rodině ležáků pak najdeme české světlé ležáky, německé Helles (světlý) a tmavší americké lagery.

BJCP

BJCP (Beer Judge Certification Program) je celosvětově působící organizace porotců piva. BJCP vydává a aktualizuje "průvodce" pivními styly. V současné době je posuzováno 34 hlavních kategorií, které každá obsahuje další podkategorie. Celkově je tedy oficiálně rozlišováno 120 pivních stylů. Z toho může jít hlava kolem, co?

 

Náš seriál o pivních stylech nemá ambice ze čtenáře udělat sudího BJCP, ani rozebírat všech 120 stylů. Chceme Vám představit základních 34 kategorií, abyste příště, až půjdete na pivo, tušili, že Vás může čekat nějaký ten Lambic.

different-sorts-of-beer-86MK5ZR_edit

 

 

 

Zpět do obchodu